Co to je PVA?

29.10.2009 22:38

Jelikož se PVA (polyvinylalkohol, pevná látka - ve vodě rozpustný syntetický polymer) používá mnohem déle v textilní výrobě než při lovu ryb, máte také tomu odpovídající zkušenosti.

Používá se také v textilním průmyslu jako pomocný materiál při šití textilních výrobků nebo v zušlechťovacích procesech.
PVA má ve světě širokou škálu použití např. chemický průmysl, stavební průmysl, farmaceutický průmysl (potahování tablet), potravinářský průmysl (konzervace) atd.

Výrobci nabízí mnoho druhů PVA materiálů, které jsou rozpustné při různě vysokých teplotách. U některých textilních výrobků je potřebné, aby k rozpuštění PVA šicích nití došlo až např. při technologickém praní nebo barvení výrobku při 90°C v prací lázni. K tomuto účelu použitý materiál PVA by byl naprosto nevhodný k výrobě punčoch nebo šňůrek pro rybaření. PVA by se rozpustil za hodně dlouhou dobu nebo prakticky vůbec ne.
PVA materiál používaný k výrobě našich punčoch, šnůrek, nití a stužky je z celé škály ten nejvhodnější vzhledem rozpustnosti ve vztahu teplota vody na dně a doba rozpuštění.

—————

Zpět